ΜΠΑΣΚΕΤ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ: Ανίδρωτη νίκη της Καστοριάς και ήττα του Άργους Ορεστικού στην παράταση

Χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα και σε ρυθμό προπόνησης επικράτησε η Καστοριά με 82-55 των Τιτάνων Παλαμά, ενώ το Άργος Ορεστικό γνώρισε την ήττα στην παράταση από τον Πολύγυρο με 65-64 (55-55 κ.α.)

Το παιχνίδι της Καστοριάς κόντρα στου «Τιτάνες» Παλαμά, όπως, άλλωστε, αναμενόταν, βρήκε νικητές τους «γουναράδες», που ανεβάζοντας …ταχύτητα στο β΄ ημίχρονο «σκόρπισαν» τους φιλοξενούμενούς τους, υποχρεώνοντάς τους στην ήττα με σκορ 82-55.

Με τη νέα τους νίκη, 3η συνεχόμενη, οι «κάστορες» ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας, στοχεύοντας, παράλληλα, ακόμα ψηλότερα.

Στην πρωτεύουσα του νομού Χαλκιδικής, τον Πολύγυρο, κόντρα στην τοπική και ομώνυμη ομάδα, οι «λύκοι» του Άργους Ορεστικού δεν τα κατάφεραν, μιας και γνώρισαν την ήττα με σκορ 65-64, ύστερα από πεντάλεπτη παράταση, καθότι η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε βρεί τις δύο ομάδες ισόπαλες με 55-55.

Πάντως, για να προκύψει η ήττα των «κυανόλευκων», γεγονός είναι, ότι το …χεράκι του έβαλε το δίδυμο των Θεσσαλονικεων διαιτητών (Τσιρτσιμάλη – Δαμίγου), που, σύμφωνα με τους ιθύνοντες του Άργους Ορεστικού, έκαναν ό,τι ήταν δυνατόν προκειμένου να βοηθήσουν τους γηπεδούχους να φτάσουν στη νίκη.